Mysikrólik (Regulus regulus)
RODZINA: pokrzewkowate
RZĄD: wróblowe
Regulus w jego łacińskiej nazwie pochodzi od również łacińskiego rex, czyli król. Nadano mu ją ze względu na jaskrawy pasek, który kojarzy się z koroną. "Mysi", bo jest maleńki jak myszka. Jest to najmniejszy ptak występujący w Europie. Co ciekawe, na pokonanie Morza Batyckiego w czasie wędrówek mysikrólików, potrzebuje energii zgromadzonej tylko w 3 g tłuszczu!
Samiec i samica różnią się nieco ubarwieniem. Wspólną cechą ich ubarwienia jest oliwkowozielony kolor, z jaśniejszym spodem ciała i dwoma białymi pręgami na skrzydłach. Na głowie samca znajduje się żółtopomarańczowy pas z czarną obwódką; na głowie samicy pas jest jaskrawożółty. Młode osobniki nie posiadają jaskrawego paska.
Rozpiętość skrzydeł to ok. 16 cm, a długość ciała wynosi 9 cm.
Mysikrólik preferuje stare drzewostany ze świerkiem i jodłą. Zasiedla umiarkowaną strefę Europy i Azji.
Do lęgu występuje 2 razy do roku. Samica składa 8-10 żółtawych lub białawych jaj, pokrytych jasnobrązowymi plamkami. Sama wysiaduje jajka, samiec pomaga jej dopiero przy karmieniu piskląt.
Gniazdo ma kulisty kształt, grube ściany i zwęża się mocno ku górze, przechodząc w wąski otwór, który zabezpiecza jaja przed wypadnięciem, np. podczas silnych wiatrów. Ptak buduje je z mchu, porostów, łyka, pajęczyn i oprzędów gąsienic. Wnętrze wyściela wełną i piórami.
Głos: szereg cichych, wznoszących się i opadających tonów.
Gatunek podlega ochronie całkowitej.
Mysikrólik - port we Władysławowie, październik 2015
Mysikrólik (śpiew) - Goldcrest song (Regulus regulus) - Film + kilka zdjęć (Video and a few photos)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz