Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

sobota, 27 sierpnia 2016

A kto tak pięknie śpiewa?

Słowik rdzawy

RODZINA: drozdowate
RZĄD: wróblowe

     Samiec nie różni się wyglądem od samicy. Wierzch ciała brązowy, pierś jasna, ogon rdzawobrązowy. Młode osobniki o podobnym ubarwieniu, tylko z łuskowatymi plamkami. Długość ciała 16-17 cm, rozpiętość skrzydeł 25 cm.
     Zjada różne drobne owady oraz jagody.
     Do lęgu przystępuje raz w roku. Jego gniazdo można zaobserwować w trawie lub wśród kolczastych krzewów. Budowane jest ono prawdopodobnie tylko przez samicę z suchych liści w dole, w górze wykończone korzonkami, suchą trawą i mchem, a wyścielone sierścią. Samica składa 4-5 oliwkowozielonych lub oliwkowobrunatnych jaj z brunatnymi plamkami oraz delikatnymi, czarnymi zygzakami i sama je wysiaduje. Pisklęta są gniazdownikami. Po pewnym czasie od ich wyklucia samiec pomaga w ich wykarmieniu.
     Słowik rdzawy wybiera bardziej suche obszary. Jest jedynym słowikiem, którego można spotkać w zadrzewieniach śródpolnych i czasem na obszarach miejskich. Lubi zaniedbane ogrody i stare cmentarze. W Polsce występuje w południowo-zachodniej części kraju. Zasiedla zachód, południe i południowy wschód Europy.
     Słowik rdzawy jest tzw. bilźniaczym gatunkiem ze słowikiem szarym. Oznacza to, iż pierwotne osobniki te żyły wspólnie, a zostały rozdzielone w wyniku ostatniego zlodowacenia. Kiedy znów się połączyły ropżniły się albo wyglądem, albo śpiewem.
     Gatunek podlegający ochronie całkowitej
     Głos: donośny, melodyjny śpiew o różnych trelach, słyszany w dzień i w nocy; najpiękniejszy ptasi śpiew.

Jaja słowika rdzawego
Znalezione obrazy dla zapytania słowik rdzawy
Znalezione obrazy dla zapytania słowik rdzawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz