KOS
RODZINA: drozdowate
RZĄD: wróblowe
Pierwszego kosa sfotografowałam w parku przy ul. Bankowej w Bolesławcu. Drugi kos latał po parku uzdrowiskowym w Cieplicach.
Samiec kosa jest czarny z żółtym dziobem. Jaskrawy dziób służy do odstraszania innych osobników z zajętego terenu. Samica brązowa z białawym podgardlem i plamami na piersi oraz brązowym dziobem. Młode kosy przypominają wyglądem samicę.
Długość ciała kosów wynosi 25-27 cm, a rozpiętość skrzydeł 40 cm. Odżywiaja się owadami, dżdżownicami, ślimakami i owocami.
Wyprowdza zwykle dwa lęgi w roku. Samica sama buduje gniazdo. Wykorzystuje do tego gałązki, liście, mech, korzonki i suchą trawę, spajając wszystko wilgotną ziemią. U kosów miejskich gniazda są wzbogacone śmieciami, np. folią czy sznurkami. Samica składa 4-6 niebieskozielonych jaj rdzawo nakrapianych. Podczas wysiadywania jaj samica chwilowo jest zmieniana przez samca. Po wykluci piskląt wspólnie je karmią. Czasami zadanie to spoczywa na samcu, ponieważ w tym czasie samica odchodzi do innego osobnika. Kos jest ptakiem zimującym.
Głos kosów jest fletowy z głębokimi tonami. Kosy słychać najwcześniej i najpóźniej ze wszystkich ptaków - jest to również metoda samca do odstraszania nieproszonych gości od swojego terytorium.
Pierwszy sfotografowany kos to samica, a drugi to samiec.
Wstawiam też filmik z YouTube z nagraniem "kosowych" treli: Kos - YouTube
Źródło: Anna Przybyłowicz "Atlas ptaków polskich"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz