RODZINA: kukułkowate
RZĄD: kukułkowe
Samiec - upierzony szaro, z ciemnymi, poprzecznymi prążkami na piersi - różnić się może ubarwieniem od samicy. Wśród samic dwie odmiany barwne. Jedna szara, podobna do samce, druga brązoworuda, z czarnymi prążkami na piersi i grzbiecie. Palce zwrócone po dwa do przodu i do tyłu. Niewprawny obserwator może pomylić lecącą, szarą odmianę kukułki z krogulcem. Młode o zmiennym ubarwieniu, zawsze z jasną plamą na potylicy. Długość ciała 31-35 cm, rozpiętość skrzydeł 55-60 cm.
Kukułka zjada owady, głównie gąsienice motyli.
Kukułki cechuje pasożytnictwo lęgowe. Samica składa jaja od maja do początku lipca (w sumie ok. 20) do gniazd różnych ptaków żywiących się owadami - najczęściej do gniazda ptaka, który wykarmił ją jako pisklę. Jajo kukułki jest zawsze największe, przy czym ubarwieniem przypomina jaja gospodarza gniazda. W związku z tym jaja kukułek są różnorodnie ubarwione. Jej pisklę także jest większe od innych, bardziej żarłoczne i agresywne w stosunku do piskląt gospodarza. Pisklęta są gniazdownikami.
Zamieszkuje różne typy lasów i zadrzewień, również te w okolicach łąk i pól, oraz tereny w pobliżu wody. Próbowała zasiedlać parki miejskie, ale obecnie jej liczebność w nich spada. Zamieszkuje całą Polskę. Występuje w Eurazji, z wyjątkiem jej południowych i północnych krańców, oraz w części Afryki.
Gatunek podlega ochronie całkowitej.
Głos: znane nam kukanie u samca, chichoczące tony u samicy.
PTAKI POLSKI - młoda KUKUŁKA wyrzuca jajka z gniazda - YouTube
le coucou , l'oiseau invisible - YouTube
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz