Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Najcięższy ptak latający świata

Drop

RODZINA: dropie
RZĄD: żurawiowate

     Jest to ptak dosyć egzotyczny i nieznany w naszym kraju - w Polsce ostatni osobnik zginął w 1986 r. 
     Samiec większy od samicy. Wierzch ciała miedzianobrązowy, spód ciała biały. Dziób krótki, szyja gruba, jasnoszara. U samca w okresie godów wąsy z piór zwisające po bokach dzioba, a na grzbiecie czarne, poprzeczne prążki. Samica bez ozdobnych wąsów. Młode osobniki podobne do samicy, z rdzawym wierzchem głowy. Długość ciała samca 90-105 cm, samicy 75-85 cm. Rozpiętość skrzydeł samca 210-240 cm, samicy 170-190 cm.
     W porze letniej drop zjada delikatne pędy i nasiona roślin oraz owady i małe kręgowce. Zimą żywi się głównie pędami roślin.
     Do lęgu przystępuje raz w roku. Samiec gromadzi wokół siebie jak najwięcej samic. W gnieździe, będącym płytkim zagłębieniem w ziemi, samica składa 2-3 szarozielone jaja z nielicznymi, brązowymi plamkami. Sama wysiaduje jaja i karmi młode. Pisklęta są zagniazdownikami.
     Ptak preferuje otwarte tereny, głównie stepy, pastwiska, rozległe łąki i pola uprawne. To właśnie pola uprawne były u nas jego siedliskiem, dopóki nie wyginął. Dzisiaj występuje nielicznie w Europie i Azji.
     Jest to najcięższy ptak latający świata, ale lata niechętnie. Dzięki silnym nogom odbywa wielokilometrowe wędrówki.

Gatunek podlegający ochronie całkowitej.
Głos: rzadko wydawane, burczące dźwięki godowe samca.
Znalezione obrazy dla zapytania drop ptak
Znalezione obrazy dla zapytania drop ptak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz