Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

czwartek, 25 sierpnia 2016

Łabędź niemy

Łabędź niemy

RODZINA: kaczkowate
RZĄD: blaszkodziobe


     Łabędzią parę i ich gniazdo udało mi się sfotografować na stawie przy ul. Bankowej w Bolesławcu. Zdjęcia mają złą jakość, ponieważ robiłam je telefonem i pod słońce. Niestety nie widać na nich jajek złożonych w puchowym gnieździe ani samych łabędzich rodziców, dlatego wstawiam jeszcze zdjęcia z internetu:
Łabędź niemy.



Na pierwszym zdjęciu znajduje się łabędź z młodymi, na drugim dorosły łabędź, na na trzecim młody.
     Samiec jest nieco większy od samicy. Upierzenie jest białe. Długa szyja wygięta łukowato. Dziób pomarańczowoczerwony, u jego nasady znajduje się mięsisty, czarny wyrostek (tzw. guz), który jest wyraźnie mniejszy u samicy. Nogi czarne, spięte błoną pławną. Młode osobniki brązowo-szare, z ołowianoszarym dziobem, bez czarnego wyrostka. Długość ciała 125-160 cm, rozpiętość skrzydeł 200-204 cm.
     Zjada rośliny wodne, trawy, zboża oraz drobny pokarm zwierzęcy.
     Do lęgu przystępuje raz w roku. Łączy się w stałe pary na wiele lat. Jego gniazdo jest ukryte na lądzie wśród nadbrzeżnych roślin lub w płytkiej wodzie - wtedy dosięga dna. Łabędzie budują je z części tataraku i sitowia. Wnętrze wyściela suchymi i świeżymi fragmentami roślin oraz puchowymi piórami. Samica składa 5-7 zielonkawoszarych jaj. Samiec pływa w pobliżu gniazda, strzegąc samicy i lęgu. Para wspólnie wodzi młode, które są zagniazdownikami.
     Łabędzie preferują duże jeziora i stawy z szuwarami, rozlewiska i delty rzek z przyległymi terenami nadbrzeżnymi, stawy hodowlane, zarastające zbiorniki. Chętnie osiedlają się także w miastach, gdzie coraz liczniej zimują. Występują w całej Polsce, zamieszkuje Wyspy Brytyjskie, centralną i północną Europę, nizinne regiony Azji.
     Aby zmniejszyć liczbę łabędzi ginących w miastach z powodu zimna, należałoby rozpocząć ich dokarmianie dopiero po nastaniu mrozów - nie zaniknie wtedy instynkt odlotu zimowego.
     Gatunek podlegający ochronie całkowitej.
     Głos: czasem nosowe trąbienie lub syk.
 Syczenie łabędzi: https://www.youtube.com/watch?v=6zJ0Z4IUC6g 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz