Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

piątek, 26 sierpnia 2016

Wilga

RODZINA: wilgi
RZĄD: wróblowe

     Na świecie żyje ok. 26 gatunków wilg, ale tylko ten jeden gatunek występuje w Europie. Jest on egzotyczną ozdobą wśród naszych ptaków, gdyż pozostałe wilgi zamieszkują tropikalne obszary Azji, Afryki i Australii.
     Samiec jaskrawożółty, z czarnymi skrzydłami, czarną częścią ogona i czerwonym dziobem. Samica z oliwkowozielonym grzbietem, a spodem ciała jasnoszarym, z ciemnymi kreskami oraz z różowym dziobem. Młode osobniki bardziej podobne do samic, z ciemnobrązowym dziobem. Można je odróżnić od osobników dorosłych także po wyglądzie ogona: U dorosłego osobnika środkowe pióra ogona mają szerokie, zaokrąglone zakończenia, u młodego osobnika są węższe i ostro zakończone.
     Długość ciała ok. 25 cm, rozpiętość skrzydeł 45 cm.
     Żywi się owadami i różnymi owocami. Lubi m.in. dojrzałe czereśnie i porzeczki.
     Do lęgu przystępuje raz w roku, gdyż przebywa u nas bardzo krótko. Gniazdo tego ptaka to jedna z najstaranniej budowanych ptasich konstrukcji. Samica  zbiera źdźbła trawy, mech, pióra i sierść, by złożyć je w koszyczek umieszczony w rozwidleniu gałęzi; w miastach wykorzystuje ponadto kawałki materiałów, sznurki i papier. Składa 3-4 białe jaja z nielicznymi, brązowo-czarnymi plamkami. Wysiaduje je na zmianę z samcem. Para wspólnie opiekuje się młodymi. Pisklęta są gniazdownikami.
     Wilga preferuje lasy liściaste i mieszane oraz zadrzewienia śródpolne i nadrzeczne. Lubi przebywać w koronach drzew i rzadko siada na ziemi. Występuje na Niżu Polskim. Zam,ieszkuje prawie całą Europę, na wschód sięga po Indie i Tybet.
     Gatunek podlega ochronie całkowitej.
     Głos: czysty, fletowy gwizd.
Wilga - YouTube

Wilga zwyczajna
Dorosły i młody samiec wilgi




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz