Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

sobota, 27 sierpnia 2016

Kto mieszka w wiszącym gnieździe?

Remiz

RODZINA: remizy
RZĄD: wróblowe

     Samiec nieco podobny do samicy. Wierzch ciała samca czerwonobrązowy, samicy jasnobrązowy. Spód ciała szary z rdzawym nalotem. Wierzch głowy jasnoszary, a w okolicy oczy szeroki, czarny pas. Młode osobniki szare, bez czarnego pasa po bokach brązowej głowy. Długość ciała 10-11 cm, rozpiętość skrzydeł 16 cm.
     Wiosną i latem zjada owady, zimą poszukuje nasion.
     Do lęgu przystępuje raz lub 2 razy w roku. Samiec buduje bardzo ciekawe, mocne gniazdo. Ma ono kształt zamkniętego woreczka z bocznym, podłużnym wejściem. Powstaje z roślinnego lub zwierzęcego puchu i poprzetykane jest roślinnymi włóknami. Można je zauważyć zawieszone nisko nad wodą na końcach cienkich gałązek. Samiec remiza buduje kilka gniazd w jednym sezonie lęgowym i łączy się z jedną albo kilkoma samicami. Samica składa 2-8 białych jaj. Są one wysiadywane przez samca lub samicę. Jeśli jaja wysiaduje samica ich liczba w gnieździe jest większa od liczby jaj wysiadywanych przez samca. Pisklęta są gniazdownikami.
     Remiz preferuje tereny w pobliżu zbiorników i cieków wodnych. Szuka tam niedużych, liściastych zadrzewień, głównie wierzb, brzóz i topoli. Po okresie lęgów lubi też zamieszkiwać trzcinowiska. W Polsce jest pospolitym ptakiem nizin, przede wszystkim dolin rzecznych. Zamieszkuje umiarkowaną strefę Europy i Azji.
     Gatunek podlega ochronie całkowitej.
     Głos: cichy, delikatny świergot lub przeciągłe wabienie.

Znalezione obrazy dla zapytania remiz
Znalezione obrazy dla zapytania remiz
Znalezione obrazy dla zapytania remiz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz