RZĄD: kraskowe
Barwny ptak ze stosunkowo długim, zagiętym ku dołowi dziobem i wystającymi sterówkami w ogonie. Z wierzchu złocistokasztanowy, od spodu niebieski. Żółte podgardle z dobrze widoczną czarną obwódką. Młode osobniki bardziej matowe, nie tak barwne, z zaokrąglonym ogonem. Długość ciała 28-30 cm, rozpiętość skrzydeł 35-40 cm.
Poluje w locie na owady, głównie osy, pszczoły, trzmiele, motyle, ważki.
Do lęgu przystępuje raz w roku. Pary, które połączyły się ze sobą podczas zimowania, pozostają sobie wierne przez kolejne lata. Jaja, w liczbie 4-6, (a nawet 10), składane są na gołej ziemi, w norach wykopywanych w ziemi przez samicę i samca. Para buduje kilka korytarzy, ale jaja składa tylko w jednym z nich. Pozostałe maja służyć zmyleniu drapieżników. Wykopanie nory do gniazdowania to ciężka praca dla pary ptaków, gdyż muszą one usunąć 7-10 kg kamieni, żwiru i piasku. Podczas dnia partnerzy wysiadują białe, kuliste jaja na zmianę. Pisklęta są gniazdownikami. Starsze z nich potrafią czołgać się w stronę rodziców niosących im pokarm.
Żołna preferuje piaszczyste urwiska w miejscach suchych i nasłonecznionych, zarówno naturalne, jak i stworzone przez człowieka. W Polsce pojawia się na lęgi głównie w południowo-wschodniej części kraju. Poza Polską zamieszkuje południowe i wschodnie tereny Europy, przyległe obszary Azji oraz północno-zachodnią Afrykę.
Gatunek podlegający ochronie całkowitej.
Głos: wibrujące dźwięki powtarzane w locie.
https://www.youtube.com/watch?v=32-2GPMbraw
https://www.youtube.com/watch?v=jYtTWkEsWcw
Samica (z lewej) i samiec (z pszczołą) żołny |
Nigdy nie udało mi się zrobić tak porządnego zdjęcia. Masz talent do robienia zdjęć :)
OdpowiedzUsuń___
prezent dla gołębiarza