Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

piątek, 13 stycznia 2017

Obserwacja ptaków w mieście.


Miasta nie są naturalnym środowiskiem dla ptaków, ale zwierzęta te przystosowują się do panujących tu warunków. Korzystają one z pokarmu i małej liczby drapieżników.


  • Różnorodność 
      Miasta i gospodarka przestrzenna stale się rozwijają, tym samym zachodzą zmiany różnorodności biologicznej. Pojawienie się wielu nowych budowli spowodowało tendencję spadkową różnorodności gatunków, ale nie jest to proces nieodwracalny. Eksperymenty przeprowadzone w niektórych miastach wskazują, że tworzenie terenów chronionych umożliwia utrzymanie dużej różnorodności gatunków ptaków.


  • Miejskie ptaki 
      W większości miast Europy są obserwowane różne gatunki ptaków należące do różnych rzędów. Najsilniejszą reprezentację mają wróblowe. Należą do nich przede wszystkim wróbel domowy, mazurek, wiele gatunków sikor (np.modra, bogatka, sosnówka, uboga), a także ptaki z rodziny pokrzewkowatych.
            Kaczki, łabędzie i gęsi są zaliczane do rzędu blaszkodziobych i można je obserwować w pobliżu zbiorników wodnych. Rzadko widuje się ptaki drapieżne (Można spotkać pustułki i niektóre sowy). Ptaki morskie (np. mewy) często zapuszczają się wgłąb lądu, więc można je spotkać w miastach.


  • Przystosowanie do warunków miejskich 
   Niektóre gatunki ptaków dobrze przystosowały się do życia w pobliżu ludzi i są bardzo rozpowszechnione. Wiele z nich wykształciło też zaskakujące zachowania, dzięki którym korzystają na bliskości człowieka. Na przykład w Wielkiej Brytanii sikory nauczyły się rano czatować na dostarczycieli mleka, aby później usunąć kapsel z butelki i wypić śmietankę zebraną na powierzchni.



  • Stałe źródło pożywienia 
      Jednym z powodów, dla których niektóre ptaki cenią środowisko miejskie jest całoroczna dostępność pożywienia. Naturalne źródła pokarmu nie są tak dostępne jak na dzikich terenach, więc korzystają one z dodatkowych źródeł, czyli: śmietników, różnego rodzaju odpadów, oferowanych przez ludzi nasion w karmnikach. Pozwalają one ptakom przetrwać, jednakże w wyniku zagęszczenia, ptaki są narażone na nowe choroby, a zmieniona dieta niesie ryzyko niedoboru witamin i minerałów.


  • Pomoc dla ptaków
      Aby pomóc ptakom w mieście najprostszym sposobem jest założenie karmników. Należy pamiętać, że ptaki dokarmia się tylko zimą. Karmniki muszą być umieszczane na bezpiecznej wysokości, aby koty i inne drapieżniki nie mogły ich dosięgnąć. Nie wolno też dostarczać ptakom zbyt dużej ilości pożywienia, ponieważ mogą się ona stać zbyt zależne i utracić zdolność samodzielnego zdobywania pożywienia.

                                                     
                                                                                            źródło: "Ptaki Polski" Editions Atlas

1 komentarz:

  1. W miastach jest bardzo mało ptaków. Najlepiej jechać na wieś aby mieć na co popatrzeć.
    ____
    prezent dla gołębiarza

    OdpowiedzUsuń