Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

piątek, 13 stycznia 2017

Obserwacja skrzydeł w locie


Znajomość kształtów, jakie mają skrzydła w locie ułatwia nam identyfikację gatunków. Niektóre ptaki częściej można zaobserwować w powietrzu, a kształt oraz wielkość skrzydeł wiele mówi o biologii gatunku. Skrzydło to przekształcona "ręka", czyli górna kończyna. Wskazuje ono, w jaki sposób dany ptak zdobywa pożywienie, w jakim środowisku się porusza oraz jaką ma strategię przetrwania.


Różne skrzydła są przystosowane do różnych manewrów - jedne do lotu szybowcowego lub przystosowane do szybkich zwrotów i dynamicznego ruchu, zaś inaczej wyglądają te, które umożliwiają zawiśnięcie w powietrzu.

  • Skrzydła ptaków drapieżnych.
         Skrzydła nocnych ptaków drapieżnych są szerokie i palczasto zakończone. Zapewniają one mocny, ale cichy lot.
        Wśród dziennych drapieżników wyróżnia się sokoły, których skrzydła są ostro zakończone i lekko wygięte. Ptaki te mają bardzo dynamiczny lot, ponieważ atakują swoją ofiarę z dużą prędkością. Pozostałe ptaki, które posiadają skrzydła przystosowane do długiego szybowania mają je długie, szerokie i palczaste.


  • Skrzydła u gęsi, kaczek i ptaków grzebiących.
           Cechą charakterystyczną dla tych ptaków jest mocny furkoczący lot i szerokie, ale nie palczaste skrzydła. U bażantów skrzydła są nieco zaokrąglone i relatywnie krótkie w porównaniu z resztą ciała. Kaczki, jak i ptaki grzebiące mają zaokrąglone skrzydła, które są stworzone do szybkich lotów na krótkie dystanse. Ułatwia to ucieczkę przed drapieżnikami.

  • Skrzydła u ptaków brodzących.
               Ptaki brodzące, wyglądają bardzo elegancko podczas lotu. Zawdzięczają to dużym,szerokim oraz palczastym skrzydłom.Takie skrzydła są bardzo mocne i  umożliwiają pokonywanie bardzo dużych odległości. Większość tych ptaków lata wolniej, aby zaoszczędzić energię. Zwrotności uniemożliwiają im potężne skrzydła. Przez to, kiedy nawet zlokalizują przeszkodę, nie są w stanie uniknąć kolizji.


  • Skrzydła u ptaków morskich.
                Większa część ptaków morskich spędza czas nad powierzchnią wody i czyha na ryby. Mają niepalczaste, wyprofilowane skrzydła, dzięki którym unoszą się przy minimalnym wysiłku.



 
                                                                                                    źródło: "Ptaki Polski" Editions Atlas

1 komentarz:

  1. Takie obserwacje są bardzo ciekawe. Często obserwuje gołębie i wiem o nich praktycznie wszystko. Do tego kupuje różne gadżety gołębiarskie ze sklepu https://golebie-sklep.cupsell.pl/.

    OdpowiedzUsuń