Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

poniedziałek, 8 lutego 2016

Budowa ptaków

     Zanim zaczniemy obserwować ptaki, powinniśmy zastanowić się nad ich budową, która pozwala na prowadzenie m.in. nadziemnego trybu życia. Dlatego kilka następnych postów chciałabym poświęcić ich budowie.
     Jedną z głównych cech charakteryzujących ptaki jest to, że występują one na wszystkich kontynentach i zamieszkują wszystkie typy środowisk. Żyją też w miejscach niedostępnych dla innych zwierząt, ponieważ są one (miejsca) zimne, wysoko położone czy niedostępne i mające niekorzystne warunki pogodowe. Dlaczego ptaki są odporne na "przeciwności" klimatyczne i przeciwności związane z położeniem ich "mieszkania"? Dzięki dwóm cechom - umiejętności latania i stałocieplności. Dzięki umiejętności latania, mogą one swobodnie przemieszczać się w dogodne dla sobie miejsca, zdobywać pożywienie itp. Jednak dzięki stałocieplności, mogą one przebywać w miejscach "trudnych" klimatyczne. Ich temperatura ciała wynosi ok. 42°C i nie zmienia się w zależności od temperatury otoczenia. Definicja stałocieplności: 

STAŁOCIEPLNOŚĆbiologiczna zdolność utrzymywania stałej temperatury ciała, bez względu na zmiany temperatury otoczenia. U ptaków temperatura w granicach 38-44°C, u ssaków 35-40°C.


Antonimem stałocieplności jest zmiennocieplność. Podaję definicję zmiennocieplności, by porównać obie te cechy:


ZMIENNOCIEPLNOŚĆ -  właściwość fizjologiczna charakteryzująca bezkręgowce oraz rybypłazy i gady, polegająca na zależności temperatury ciała od temperatury otoczenia (zależność ta nie zawsze jest ścisła).


Po przeczytaniu definicji, możemy uświadomić sobie, jak bardzo korzystna jest dla ptaków stałocieplność.


W następnym poście przyjrzymy się kościom ptaków i skrzydłom.


1 komentarz: