RZĄD: sowy
Sóweczka prowadzi skryty tryb życia, ale wystarczy wejść do lasu i zagwizdać, naśladując jej głos, (jednosylabowe, wielokrotne powtarzane wołanie podobne do głosu gila, czasem delikatny odgłos przypominający puszczyka), żeby szybko przekonać się o jej obecności. Najlepszą porą do tego jest zmierzch lub okres godowy.
Samiec nie różni się wyglądem od samicy. Wierzch ciała ciemnobrązowy z jasnymi plamkami, a spód ciała białawy z ciemnymi prążkami. Szlara owalna. Oczy żółtawe z białymi brwiami. Ogon krótki, pręgowany. Młode osobniki podobne do dorosłych, z jaśniejszym spodem. Długość ciała 16-19 cm w zależności od płci, rozpiętość skrzydeł 35 cm.
Poszukuje pokarmu zarówno w nocy, jak i w dzień. Poluje na małe gryzonie, a w okresach ich niższej liczebności na ptaki śpiewające.
Do lęgu przystępuje raz w roku. Nie buduje samodzielnie gniazda, lecz zajmuje stare dziuple dzięciołów. Samica składa 3-8 (średnio 4) białych jaj, których liczba zależy od obfitości pokarmu w okolicy. Podczas ich wysiadywania samiec dostarcza jej pokarm. Podrośniętymi młodymi zajmuje się tylko samiec. Pisklęta są gniazdownikami.
Preferuje gęste, leśne tereny, rzadko pojawia się w pobliżu ludzkich zabudowań. W Polsce zamieszkuje głównie Puszczę Białowieską i górskie bory świerkowe na południu kraju. Lasy świerkowe są także jej ostoją we Wschodniej Europie i Azji.
Gatunek podlegający ochronie całkowitej.
https://www.youtube.com/watch?v=-svwI6tmgpg
https://www.youtube.com/watch?v=WNZMZ92Z2xI
https://www.youtube.com/watch?v=ZSZTxBP0QO0
Zaobrączkowane pisklę sóweczki |
Pisklęta sóweczki |