Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

sobota, 26 marca 2016

Pióra, dzioby, gruczoł kuprowy.

     Pióra to wytwory nabłonka skóry ptaków,które wyrastają ze wzgórków znajdujących się na skórze ptaków. Nachodzą na siebie "dachówkowato" - tak jak łuski gadów. Pióra konturowe, (mają kształt), zbudowane są z osi, dutki, chorągiewki i stosiny. O stosiny "odchodzą" promienie, od których z kolei odchodzą promyki z rozmieszczonymi na nich haczykami. Haczyki sąsiednich promyków zaczepiają się o siebie, dzięki czemu, np. po zmoczeniu w wodzie pióra nie rozszczepiają się, uniemożliwiają ptakom latanie. 
     Pióra służą również do np. kamuflacji i odstraszania drapieżników oraz do zwabiania samic w czasie godów.

   
     Pióra ptaków stanowią doskonałą izolację termiczną, jednakże nie pokrywają jednolicie całego ciała.
     Wyróżniamy:
 Pióra konturowe:
  • lotki – zewnętrzna grupa lotek, umiejscowiona na dłoni skrzydła. Za wyjątkiem ptaków bezgrzebieniowych ich liczna wynosi zawsze 10–12.
  • pokrywy – grupy piór położone nad lotkami, bliżej przedniej krawędzi skrzydła. Wyróżnia się pokrywy małe, średnie i duże. Wyrastają częściowo z kości ramieniowej i łokciowej. Przykrywają również sterówki.
  • sterówki – nie są dzielone na podgrupy, gdyż tworzą jednolitą powierzchnię.

Pióra puchowe: mają krótką, miekką stosinę i wiotką chorągiewkę. Tworzą warstwę zabezpieczającą przed utrata ciepła.


Dzioby ptaków są bardzo różnorodne, w zależności od sposobu odżywiania się rodzaju ptaka.


     Gruczoł kuprowy – dwupłatowy gruczoł łojowy u ptaków, położony pod nasadą ogona (kuprem), wydzielający tłustą wydzielinę służącą ptakom do natłuszczania dziobem piór w celu ochrony przed zawilgoceniem, oraz do produkcji prowitaminy D, która pod wpływem światła zamienia się w witaminę D (ptaki czyszcząc pióra zjadają ją). Szczególnie silnie jest rozwinięty u ptaków wodnych.